×
×
03.
Април Среда
19.00

Трибина

Генеративна вештачка интелигенција

Генеративна вештачка интелигенција је онај део технологије вештачке интелигенције намењен креирању различитих врста садржаја, укључујући текст, слике, аудио и синтетичке податке. Основу генеративне вештачке интелигенције чине тзв. велики језички модели (Large Language Models, LLMs), а у новије време све више и велики визуелни модели (Large Visual Models, LVMs) и други слични модели на основу којих је могуће генерисати садржаје различите природе. Постоје бројне конкретне апликације које користе такве моделе, попут познатог chatbot-a ChatGPT, познате апликације за генерисање слика Midjourney, или апликација AIVA за генерисање музике. Предавање даје преглед важних термина у области генеративне вештачке интелигенције, илуструје начин рада неких важних идеја и алгоритама на којима се она заснива, приказује више примера апликација и система генеративне вештачке интелигенције и настоји да приближи теме из те области стручњацима различитих профила. Током предавања ће кроз више примера коришћења актуелних апликација и алата бити илустровано како се са њима практично ради. Предавање настоји и да укаже на неке практичне проблеме које отвара ова технологија, као и на реакције стручних кругова на те проблеме и на одјек тих реакција.

Др Владан Девеџић дипломирао је, магистрирао и докторирао на Електротехничком факултету Универзитета у Београду. Радио је на Институту за нуклеарне науке Винча, на Институту Михајло Пупин и на Факултету организационих наука Универзитета у Београду од 1995. Био је главни уредник Computer Science and Information Systems од 2005. и члан уређивачког одбора од 2005—2017, члан је уређивачких одбора међународних научних часописа Int. Journal of Web Based Communitie, Int. Journal of Knowledge and Learning и Facta Universitatis. Series:Philosophy, Sociology, Psychology and History. Оснивач је и руководилац истраживачке групе GOOD OLD AI и оснивач је Лабораторије за вештачку интелигенцију на Факултету организационих наука Универзитета у Београду. Добитник је награде Универзитета у Београду за највећи истраживачки допринос 2006. и награде за један од три најбоља пројекта Online Educa Berlin 2015. године. 

Предавач: др Владан Девеџић, софтверски инжењер, професор на Факултету организационих наука, дописни члан САНУ  

Области рада и истраживања предавача су вештачка интелигенција, софтверско инжењерство и едукативне софтверске технологије. 

Слободан улаз