×
×
08.
Мај Четвртак
19.30

Изложба

Омаж слици - у загрљају амбијената и визура Гроцке

Изложба у Центру за културу Смедерево представља публици дела ликовних и примењених уметника средње и млађе генерације, учесника Ликовне колоније Градске општине Гроцка, у организацији Центра за културу Гроцка. Традиционална уметничка смотра у Гроцкој, двадесет и пета по реду Ликовна колонија, реализована је као значајан уметнички догађај за Град Београд у оквиру вишедеценијске летње културно-туристичке манифестације 55. „Грочанске свечаности“.

У раду колоније учествовали су: др ум. Предраг Лојаница - ликовни уметник, Зрењанин; Владимир Јочић - докторанд, дипл. сликар, Обреновац; Ивана Блечић Стефановић - дипл. сликар-конзерватор, Београд-Гроцка; Оливера Милуновић - дипл. дизајнерка текстила, Београд-Гроцка; Мика Ловре Миловић - дипл. сликар, Београд- Гроцка; Јелена Виторовић - дипл. сликар, Београд-Гроцка; мр Светлана Јовановић - ликовна уметница, мр вишемедијске уметности, Шабац; Николија Тубић - докторанд, МА ликовне уметности, Краљево, Немања Арсић - дипл. сликар, Смедерево; мр Весна Џакић - сликар-графичар, Београд. 

Летња Гроцка има посебну атмосферу, а ликовност бујних и разноврсних призора крај реке је неодољиво привлачна и многобројним ствараоцима и уметницима, па су многи одабрали да на тлу Гроцке бораве у својим летњиковцима и атељеима. Ликовна колонија општине Гроцка је отуд, природно, овде традиционалан уметнички догађај - основана је 1997. године на предлог чувеног академика, историчара уметности и књижевника Дејана Медаковића и његове породице, да би, без прекида у раду, остала културна манифестација јединствена у престоници. Од свог настанка пре четврт века до данас, колонија је угостила бројна и репрезентативна имена домаће уметности. Овде је важно напоменути да је Гроцка једна од свега две београдске општине које негују ову врсту уметничког окупљања, од којих је Ликовна колонија која се одржава у Гроцкој, инспирисана баш овим местом и бујним лепотама крајолика који је изнедрио винчанску културу и хиљадугодишње трајање. 

Недалеко од епицентра српске престонице, двадесетак километара Цариградским друмом, у загрљају реке, винограда и воћњака налази се данашња општина Гроцка, која је име добила по грожђу, а записано је да постоји као варош још од 16. века. 

У раскоши локалних амбијената и визура, прва ликовна колонија општине Гроцка отпочела је са радом 1998. године, у знаку концепта „Омаж слици“, као показатељ постојаности ликовне уметности, а сваки нови сазив био је и својеврсни одраз уметничког тренутка у Србији. 

У атмосфери дружења и рада, током шест летњих дана под треперавим сунцем са одсјајима реке, настало је прегршт слика, богато обојених Гроцком. Радови су изведени у техникама на платну - уље и акрил, и папиру – акварел, цртеж у оловци и пастелу, баш као и у комбинованим техникама, са изразито заступљеним мотивима природе, али и веома карактеристичним формама културне баштине. Поставка се састоји од 18 дела, претежно средњег формата, међу којима је и један триптих са мотивом грочанског Дунава. Пејзажи, јата риба, винчанске фигурине, чамци, таласи и стабла, неолитски симболи, сунце, речне аде и река која вијуга, Грочанска чаршија, ехо културних слојева кроз векове, љупко настањују овогодишње радове, као одраз утисака о историјском трајању и лепоти битисања. Они су непосредни резултат бујне раскоши у којој су уметници боравили и стварали, баш као и блиског упознавања са територијално локалним, а по значају европским знаменитостима које Гроцку чине јединственом. 

За Гроцку је карактеристично да је њено културно-историјско благо, уз природне лепоте, на сваком кораку присутно и доступно посетиоцима. Због тога је за многе иностране госте - по богатству и разноврсности утисака – Србија у малом, о чему сведоче и уметнички радови са 25. Ликовне колоније, који остају општини Гроцка. 

Зорица Атић, селектор колоније, дипл. историчар уметности - кустос 

Свечано отварање изложбе је 8. маја у 19.30 а изложба ће бити постављена до 30. маја 2025.