Предавање др Александра Урошевића "ЗМИЈЕ СМЕДЕРЕВА И ОКОЛИНЕ" одржаће се у понедељак, 16. децембра 2024, а не, како је првобитно најављено, 4. децембра. До промене термина је дошло због неодложних обавеза предавача.
Предавач: др Александар Урошевић, биолог, научни саветник Института за биолошка истраживања „Синиша Станковић“
Слободан улаз
О предавању:
Фауна змија Смедерева је релативно неспецифична, и најсличнија је фауни змија Војводине и највећег дела централне Србије, са врстама карактеристичним за централну и јужну Европу и источни Медитеран. Змије присутне у Смедереву сврставају се у две породице,Natricidae (водене змије и њихови сродници) и Colubridae (смукови и њихови сродници) и све су неотровне. Од пет врста змија чије присуство је у Смедереву данас потврђено, белоушка и рибарица су релативно широко распрострањене и присутне где год има подесних водених станишта, а нарочито уз Дунав. Степски смук карактеристичан за отворена станишта је чест уз Дунав и на лесним брдима, а постаје ређи ка југу наше општине. Ескулапов смук je налажен у западним деловима наше општине, око храстових или приобалних шума врбе, тополе и јохе. Смукуља је мала, скровита змија чије је присуство у Смедереву тек скоро откривено на свега неколико локалитета у централним и јужним деловима општине. Историјски, Караман (1948) на подручју Смедерева помиње и шарку, отровну змију чије су раштркане равничарске популације у Србији везане за шуме храста лужњака.
Све змије данас присутне на подручју Смедерева су строго заштићене законом. Поред тога, степски смук се сматра рањивом врстом на националном нивоу.
У оквиру програма поред осврта на карактеристике поменутих врста уз илустративни материјал чућемо чиме су све угрожене змије, шта их чини важним делом наших екосистема и зашто се сматрају корисним. Посебан сегмент предавања биће посвећен представи и симболици змије у култури, митологији и народном предању.
Фотографија: Степски смук, Плавинац, Смедерево, аутор: А. Урошевић