×
×
11.
Март Уторак
19.00

Тематско вече

Психологија снова и њихово тумачење по методи др Ивана Настовића

Едукативни и обогаћујући сусрет посвећен озбиљном и научном односу према сновима и питању њиховог тумачења и анализе, уз примере из праксе и литературе, донеће важне смернице у погледу разумевања функције и значаја снова, релације свесног и несвесног, и упућивање на особености три језика или три димензије несвесног- на индивидуално, колективно и фамилијарно несвесно, које су повезане са радом Фројда, Јунга и Сондија. Тематско вече биће посебна прилика за упознавање са карактеристикама фамилијарно несвесног о коме раније нисмо слушали у оквиру образовног програма, а за чије је детектовање и увођење у област дубинске психологије заслужан Леополд Сонди, које је релевантно и за процес тумачења снова. Поред осталог, биће нам приближени третман симбола у сну, темељи одређивања повољности или неповољности снова, чиниоци о самом поступку тумачењу снова као и критеријуми тачно протумаченог сна. 

Елизабета Ненин је завршила едукацију из дубинске психологије и анализе снова (2009-2012. год.) у Центру за дубинску психологију и анализу снова Карл Густав Јунг под менторством др Ивана Настовића. На Институту за ментално здравље у Београду, eвропски акредитованом институту за психотерапију, завршила је постдипломску едукацију за психолошког саветника системско породичне орјентације. Практично искуство у раду на анализи снова стицала је кроз 15 година учешћа и сарадње са др Иваном Настовићем у његовој аналитичкој групи. Након завршене едукације организује и води групе за анализу снова као и индивидуални рад са клијентима. У оквиру ДК Студентски град водила је радионице на којима су се студенти упознавали са научним тумачењем снова. Члан је Центра за дубинску психологију и анализу снова др Иван Настовић. 

Центар за дубинску психологију и анализу снова основао је др Иван Настовић 1993. године у Београду, како би се посветио научно-истраживачком и практичном раду на сновима, а пре свега увођењу групне анализе снова на наше просторе. Био је то пионирски подухват, необичан за нашу друштвену, али и научну средину. Мада је радио на Нeуропсихијатријској клиници Клиничког центра Србије, др Настовић је основао прву групу за анализу снова коју је наменио пре свега онима који су се налазили изван психотерапеутских и психијатријских ординација, а који су желели да стекну бољи увид у себе и поспеше свој унутрашњи раст, односно процес индивидуације. Такав приступ био је и остао темељ на којем почива Центар који је он основао, са искуствено-едукативним групама за анализу снова као његовом основном делатношћу: групама које су превасходно намењене обичним људима, односно свима онима који желе да раде на себи. Циљ Центра је очување, неговање и афирмација целокупног ауторског дела др Ивана Настовића, а посебно неговање и практична примена његовог тродимензионалног приступа сновима, кроз искуствене групе за анализу снова, као и индивидуалне консултације током целе године. Мисија Центра је упознавање шире јавности са научно-истраживачким радом др Ивана Настовића, као и промоција дубинске психологије и научне анализе снова. 

Др Иван Настовић (1932–2013) је био доктор психолошких наука и психотерапеут, специјалиста за клиничку и дубинску психологију, као и за тумачење снова. У Београду, где је завршио основну и средњу школу, као и факултет и докторске студије. Завршио је једногодишњу специјализацију на Неуропсихијатријској клиници у Бечу, где је дошао у лични контакт са творцем психодраме Јакобом Мореном и учествовао у његовим психодрамским сеансама. На позив Леополда Сондија, који је открио фамилијарно несвесно, завршио је и двогодишњу специјализацију на Сондијевом институту у Швајцарској (Цирих), чиме је стекао диплому специјалисте за дубинску психологију и експерта за Сондијев тест. Под Сондијевом супервизијом радио је десет месеци на дубинско-психолошкој анализи Каиновог и Едиповог комплекса, а резултате тог рада Сонди је објавио у својој књизи о Каиновом комплексу. У Швајцарској /Цирих/ је похађао и један семестар на Јунговом институту, на којем је слушао предавања о сновима у светлу аналитичке психологије, као и чувена предавања Мари Луиз фон Франц о дубинско–психолошкој, односно јунговској анализи бајки. На Институту за примењену психологију у Цириху завршио је курс за Роршахов тест код Евалда Бома, светски признатог експерта за ту методу. 

Учествује: Елизабета Ненин, психотерапеут, аналитичар снова 

Слободан улаз