Александар Седлар је композитор, диригент, мулти-инструменталиста и продуцент.
Мастер студије из композиције завршио је у Лос Анђелесу. Музички познаваоци га знају као некога чија су дела извођена од Коларца до сале Берлинске филхармоније, телевизијски гледаоци као музичара који је свирао у многим шоу програмима и са многим поп звездама, студенти као професора Факултета уметности у Нишу, а млађа публика као лидера "Сале и Седлари".
Најзначајнија дела његовог досадашњег опуса су: "Магбет" (концерт за виолину и оркестар, 2005.), "Елегија за оркестар" (дипломски рад, 2006.), "Иди види деду" (2010.), "Spring in Japan" (2011, поруџбина виолинисте Немање Радуловића, издата за дискографску кућу DECCA Universal), "Месечева кћи"; (бајка - варијације за виолончело, оркестар и наратора, поруџбина диригента Лиора Шамбадала а и оркестра Berliner Sumphoniker, премијерно изведена у сали Берлинске филхармоније, 2014.).
Седларови аранжмани појединих композиција налазе се на новим албумима Немање Радуловића, Патрисије Петибон и Камил Томас у издању Deutsche Grammophon...
"Сале и Седлари" је први албум истоименог пројекта и објављен је за ПГП РТС, фебруара 2020. године. Сарадници на албуму су бубњари Пеђа Милутиновић и Милош Бранисављевић, гудачи Милош Петровић (са две значајне соло деонице), Младен Дренић и Миљана Поповић Матерни, трубач Крис Шел (цимер из Америке у песми Прљаве пиксле), саксофонисти Никола Демоња и Лука Игњатовић, хармоникаш Александар Савић – Бели (на уводу у песму Пасуљчина). Пратеће вокале у три нумере је певала Невена Филиповић. За микс је поред Седлара био задужен Андреја Јовановић, а за мастеринг Горан Антовић. Све остало (главни и пратећи вокали, гитаре, бас/контрабас, бубањ, перкусије, клавијатуре, програмирање, гудачки и дувачки аранжмани, едитовање) урадио је Александар Седлар.
Склон експериментисању, Сале Седлар је и као текстописац то радо чинио, те су текстови његових песама углавном хумористични:
“Скоро свака песма има неки свој твист, понекад и по коју погану реч, која је у датим околностима незаменљива. Но
битно је да су чак и те спорне речи увек контекстуализоване, нису ту ради керефеке нити због мањка вокабулара. Свака
песма је искрени одраз одређеног времена, окружења и догађаја који су се десили или мени или људима из мог блиског
окружења, увек са малим додатком уметничке слободе. По мени је најзначајни тај контраст између шаљивих, понекад
неочекиваних текстова, и музике која је урађена на највишем уметничком нивоу у односу на одабрани жанр, који увек
проистиче из самог материјала” поверио је Александар Седлар.
Улазнице су доступне на билетарници Центра за културу Смедерево свакога дана од 15 до 20 часова и online путем сајта sdkultura.rs. Током трајања фестивала, од 10. до 13. августа, улазнице можете купити и на улазу у Мали град Смедеревске тврђаве од 19 часова.
Цена улазнице у промотивном периоду до 1. августа је 300 динара по концерту, а од 1. августа биће 500 динара по концерту.