Реч редитеља:
Наш разред – историја у XIV часова, прати судбине десеторо другарица и другова, Пољака и Јевреја, кроз деценије двадесетог и двадесет првог века. Драма је фикција иако инспирисана конкретним догађајем – злочином истрбљења Јевреја у месту Једвабне 10. јула 1941. који су починили Пољаци. Она је снажан уметнички облик велике лепоте и снаге. Песник је ту да упозори, опомене, постави питања заједници, појединцу шта би урадио у датој ситуацији, како бити човек у нечовечна времена, зашто се нешто догодило, како је било то могуће. И она то чини.
Наш разред је и Наш разред. И лако у драми препознајемо огледало искустава мржње, насиља , злочина, порицања, прогона истине…. Облик драме, њена форма је као судар ирационалног- поетског и документаристичког, наивности и окрутности, маште и фактографије. Имре Kертес, писац романа Бесудбинство о свом искуству четрнаестогодишњег јеврејског дечака који доспева у нацистички логор у Пољској, у Досијеу K пише: Свет фикције је суверени свет који се рађа у глави аутора и следи законе уметности. Писање је појачани живот. То је разлика између романа и животописа. Између драме и онога што је детаљно описано у књигама Суседи Ј. Т. Гроса или Ми из Јадвабнеа, Ане Биконт.
Наш Разред је расправа, причање прича несмирених душа, јавна исповест злочинаца и жртава, другова и другарица, пред нама, ритуал иниције у истину.У времену у којем живим, времену нових облика тоталитаризма, травестираног и огољеног фашизма, времену које подстиче насиље у разним облицима, времену политичких злоупотреба историјских чињеница, негирања и прогона истине, величања злочина и злочинаца, драма је снажан позив да преиспитујемо савест, да размишљамо о кривици и одговорности о Нашем разреду.
У екипи је млада глумачка подела. Данашње, младе генерације нису одговорне за злочине почињене у прошлости у наше име. Али, сваки човек јесте одговоран за то како се односи према злочину, и према прошлости која очигледно није прошлост него жива рана која не може да зарасте док год се истина прогања, бежи се од ње или се негира. Kо даје дозволу за убијање, прогон и уништење Другог, ко даје дозволу да се манипулише истином, како се креира фигура непријатеља, како рађа мржња, шта је херојство, и још низ питања која се тичу савести, слободе, одговорности и кривице поставља Наш разред. О добру и злу, о онда и сада, о човеку и нечовеку…
Драма је и позив да читамо Питање кривице Kарла Јасперса, да размишљамо о томе шта је кривична одговорност, шта политичка, шта морална а шта метафизичка. Младе генерације су најдражи плен за савремене злочинце који изврћу истину, трују им душу, и врбују их лажима и опсенама за будућност нових злочина, прогона. А да би зло победило – као што рече рабин – довољно је да добар човек не учини ништа.
Народно позориште Београд
Према драми Тадеуша Слобођанека
Преводилац: Бисерка Рајчић
Режија, адаптација и избор музике: Татјана Мандић Ригонат
Сценограф: Бранко Хојник
Kостимограф: Ивана Васић
Kомпозитор: Ирена Драговић
Сценски говор: др Љиљана Мркић Поповић
Сценски покрет: Игор Kоруга
Видео рад: Јелена Тврдишић
Продуценти: Немања Kонстантиновић, Вук Милетић
Инспицијенти: Сања Угринић Мимица, Ана Зорић
Суфлер: Марија Недељков
Улоге:
Зоха НИНА НЕШKОВИЋ
Рахелка/Маријана СУЗАНА ЛУKИЋ
Дора ЈЕЛЕНА БЛАГОЈЕВИЋ
Ришек ВУЧИЋ ПЕРОВИЋ
Владек НЕДИМ НЕЗИРОВИЋ
Зигмунт ПЕТАР СТРУГАР
Хењек ДАНИЛО ЛОНЧАРЕВИЋ
Јакуб Kац ДРАГАН СЕKУЛИЋ
Абрам ДУШАН МАТЕЈИЋ
Менахем ЈОВАН ЈОВАНОВИЋ
Музичари:
Кларинет - ВЛАДИМИР ГУРБАЈ
Виолина - НИKОЛА ДРАГОВИЋ
Хармоника, клавир - ИВАН МИРKОВИЋ
Асистенти композиторке: Иван Мирковић и Никола Драговић
Kорепетитор: Иван Мирковић
Помоћник сценографа: Андреја Рондовић
Асистент костимографа: Ивана Шешлија
Цена појединачне улазнице је 500 динара. Куповином комплета улазница остварујете 20% попуста. Такође важи попуст 20% за пензионере, уз пензиони чек и регистрацију на благајни Центра за културу Смедерево.
Улазнице можете купити на благајни Центра за културу Смедерево и онлајн путем сајта sdkultura.rs. Куповином онлајн карата остварујете попуст од 10%.